Melanom

Melanom

Melanom

Cildi en ciddi cilt kanseri olan melanoma melanin üreten hücrelerde (melanositler) gelişir - cildinize rengi veren pigment. Melanom da gözlerinizde, nadiren bağırsaklar gibi iç organlarda oluşabilir.

Tüm melanomların tam nedeni açık değildir, ancak gün ışığından veya bronzlaşma lambaları ve yataklardan gelen ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalınması, melanom gelişme riskinizi arttırır. UV radyasyona maruz kalınızı sınırlamak melanom riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Melanom riski 40 yaşın altındaki kişilerde, özellikle de kadınlarda artmaktadır. Cilt kanseri uyarı işaretlerini bilmek, kanser yayılmadan önce kanserli değişikliklerin saptanmasını ve tedavi edilmesini sağlar. Erken tespit edilirse melanoma başarıyla tedavi edilebilir.

Belirtiler

Melanomas vücudunuzun herhangi bir yerinde gelişebilir. Sırt, bacaklar, kollar ve yüz gibi güneşe maruz kalan bölgelerde gelişirler.

Melanomalar, güneş ışınlarına maruz kalmayan, ayak tabanlarınız, avuç içi elleriniz ve tırnak yatakları gibi bölgelerde de ortaya çıkabilir. Bu gizli melanomlar daha koyu ciltli insanlarda daha yaygındır.

İlk melanom belirtileri ve semptomları genellikle şunlardır:

• Mevcut bir köstebe bir değişiklik

• Cildinizde yeni pigmentli veya olağandışı görünümlü bir büyüme

Melanoma her zaman köstebek olarak başlamaz. Ayrıca normal görünen ciltte de görülebilir.

Normal moller

Normal mollar genelde tek renkli, bronz veya kahverengi gibi siyah renkte olup köstebeği çevreleyen deriden ayıran belirgin bir kenarlığa sahiptir. Bunlar oval veya yuvarlaktır ve çoğunlukla 1/4 inç (yaklaşık 6 milimetre) çaptan daha küçüktür - bir kalem silgi boyutu.

Çoğu kişide 10 ila 45 arasında mol bulunur. Bunların birçoğu 50 yaşına kadar gelişir, ancak benlerin zaman içinde görünümü değişebilir; bazıları yaşla birlikte kaybolabilir.

Melanomu gösterebilen olağandışı benler

Melanomları veya diğer cilt kanserlerini gösterebilecek alışılmadık benlerin özelliklerini belirlemenize yardımcı olması için ABCDE harflerini düşünün:

• A, asimetrik şekil içindir. Düzensiz şekiller, örneğin çok farklı iki görünüşlü yarıya benzeyen benleri arayın.

• B düzensiz sınır içindir. Düzensiz, çentikli veya süslenmiş kenarlı benleri arayın - melanomların özellikleri.

• C renk değişiklikleri içindir. Birçok renkleri veya düzensiz renk dağılımı olan büyümeleri arayın.

• D, çap içindir. 1/4 inçten (yaklaşık 6 milimetre) daha büyük bir köstebe yeni bir büyüme arayın.

• E evrim geçirmek içindir. Boyu büyür ya da renk veya şekli değiştiren bir köstebek gibi zaman içindeki değişiklikleri araştırın. Ayrıca, yeni kaşıntı veya kanama gibi yeni bulgular ve belirtiler geliştirmek için ben de gelişebilirler.

Kanserli (malign) benlerin görünüşü büyük ölçüde değişir. Bazıları yukarıda listelenen tüm değişiklikleri gösterebilirken bazıları olağandışı özelliklere sahip olabilir.

Gizli melanomlar

Melanomalar vücudunuzun, parmaklarınızdan avuç içlerinize, tabanlara, kafa derinize veya genital bölgeleri gibi güneşe az veya hiç maruz kalmadığı alanlarda da gelişebilir. Bunlara bazen gizli melanomlar denir çünkü çoğu insan kontrol etmeyi düşünmeyecek yerlerde meydana gelir. Daha koyu ciltli insanlarda melanoma oluştuğunda gizli bir alanda ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Gizli melanomlar şunları içerir:

• Çivi altındaki melanoma. Akral lentijinöz melanoma, tırnak ya da ayak tırnağı altında görülebilen nadir bir melanoma şeklidir. Ellerin avuç içi veya ayak tabanlarında da bulunabilir. Siyahlarda ve daha koyu cilt pigmentli diğer insanlarda daha sık görülür.

• Ağızda, sindirim sisteminde, idrar yollarında veya vajinalarda melanoma. Burun, ağız, özofagus, anüs, idrar yolları ve vajina çizgilerini oluşturan mukoza zarında mukozal melanom gelişir. Mukozal melanomların tespit edilmesi özellikle zordur, çünkü diğer çok daha yaygın koşullar için kolayca yanlış olabilirler.

• Gözdeki melanom. Göz melanomu olarak da adlandırılan göz melanomu çoğunlukla gözün beyazının (sklera) altındaki tabaka olan uveada görülür. Göz melanoması görme değişikliklerine neden olabilir ve göz muayenesi sırasında teşhis edilebilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Olağandışı bir cilt değişikliği fark ederseniz, doktorunuzla randevu alın.

Sebepler

Melanom, cildinize renk veren melanin üreten hücrelerde (melanositler) ters yönde ilerlediğinde ortaya çıkar.

Normalde cilt hücreleri kontrollü ve düzenli bir şekilde gelişirler - sağlıklı yeni hücreler yaşlı hücreleri cildinizin yüzeyine doğru iter, burada ölürler ve sonunda düşerler. Fakat bazı hücreler DNA hasarı geliştiğinde, yeni hücreler kontrol dışı kalmaya başlar ve sonunda bir miktar kanser hücresi oluşturabilir.

Cildin hücrelerinde DNA'ya ne zarar verir ve bunun melanomaya nasıl yol açtığı açık değildir. Muhtemelen çevresel ve genetik faktörler de dahil olmak üzere bir dizi faktörün melanoma neden olduğu düşünülmektedir. Yine de doktorlar, güneşten gelen bronzlaşma lambaları ve yataklardan gelen ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmanın melanomun önde gelen nedeninin olduğuna inanıyorlar.

UV ışığı, tüm melanomalara, özellikle de vücudunuzda güneş ışığına maruz kalmayan yerlerde meydana gelen melanoma neden olmaz. Bu, diğer faktörlerin melanom riskinize katkıda bulunduğunu gösterir.

Risk faktörleri

Melanom riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

• Açık ten. Cildinizde daha az pigment (melanin) olması UV ışınlarına karşı daha az koruma anlamına gelir. Sarışın veya kızıl saçlarınız, açık renkli gözleriniz varsa ve çiller veya güneş yanığı varsa kolayca melanom geliştirebilirsiniz; bu durum daha koyu bir cilde sahip olanlardan daha fazladır. Ancak melanom İspanyollar ve siyahlar da dahil olmak üzere daha koyu tenli insanlarda gelişebilir.

• Güneş yanığı geçmişi. Bir veya birden fazla ciddi kabarcık güneş yanığı melanoma riskinizi artırabilir.

• Aşırı ultraviyole (UV) ışık maruziyeti. Güneş'ten ve güneş yanığı ışıklarından ve yataklardan gelen UV ışınlarına maruz kalma melanom da dahil olmak üzere cilt kanseri riskini artırabilir.

• Ekvatora veya daha yüksek bir irtifada daha yakın yaşamak. Güneş ışınlarının daha doğrudan bulunduğu yeryüzünün ekvatoruna daha yakın yaşayan insanlar, yüksek enlemlerde yaşayanlara kıyasla daha yüksek miktarda UV ışınımı yaşarlar. Üstelik yüksek bir yükseklikte yaşıyorsanız, daha fazla UV ışınına maruz kalırsınız.

• Çok sayıda ben veya olağandışı ben olması. Vücudunuzda 50'den fazla sıradan ben bulunması melanoma riskini artırdığını gösterir. Ayrıca, alışılmadık bir köstebek türü melanom riskini arttırır. Tıbbi olarak displastik nevüs olarak bilinirler, bunlar normal mollerden daha büyük olma eğilimindedirler ve düzensiz sınırlara ve renklerin bir karışımına sahiptirler.

• Ailenin melanom öyküsü. Yakın bir akrabanız - ebeveyn, çocuk veya kardeş gibi - melanom yaşarsanız, melanom gelişme şansınız da yüksektir.

• Zayıflamış bağışıklık sistemi. Organ nakillerinden geçenler gibi zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlarda cilt kanseri riski yüksektir.