kanser

Kanser

Tanım

Kanser, kontrolsüz olarak bölünen anormal hücrelerin gelişimi ile karakterize çok sayıda hastalıktan herhangi birine atıfta bulunur ve normal vücut dokusunu sızma ve yok etme kabiliyetine sahiptir. Kanser genellikle vücudunuza yayılma kabiliyetine sahiptir.

Kanser dünyadaki en önde gelen ölüm nedenidir. Ancak, kanser taramasında ve kanser tedavisindeki gelişmeler sayesinde hayatta kalma oranları birçok kanser çeşidi için gelişmektedir.

Semtomplar

Kanserden kaynaklanan belirtiler ve semptomlar, vücudun hangi bölümden etkilendiğine bağlı olarak değişir.

Kansere özgü fakat kansere özgü olmayan bazı genel belirtiler ve semptomlar şunları içerir:

• Yorgunluk

• Deride hissedilebilen kütlenme veya kalınlaşma alanı

• Ağırlık değişiklikleri, istenmeyen kayıp veya kazanç da dahil olmak üzere

• Ciltteki sararma, koyulaşma veya kızarıklık, iyileşmeyecek yaralar veya mevcut benlerin değişimi gibi cilt değişiklikleri

• Bağırsak veya mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler

• Sürekli öksürük veya nefes darlığı

• Yutma güçlüğü

• Ses kısıklığı

• Yemek yedikten sonra devam eden hazımsızlık veya rahatsızlık

• Sürekli, açıklanamayan kas veya eklem ağrısı

• Sürekli, açıklanamayan ateşler veya gece terlemesi

• Açıklanamayan kanama veya morarma

Ne zaman hekim görmek gerekir

Sizi ilgilendiren herhangi bir ısrarcı bulgu veya semptomunuz varsa doktorunuzla randevu alın.

Herhangi bir bulgu veya belirtiniz yoksa, ancak kanser riskiniz için endişeleniyorsanız, endişelerinizi doktorunuzla tartışın. Hangi kanser tarama testleri ve prosedürlerinin sizin için uygun olduğunu sorun.

Risk faktörleri

Doktorların kanser riskinizi artırabilecekleri konusunda bir fikriniz olsa da, kanserlerin çoğu bilinen herhangi bir risk faktörüne sahip olmayan insanlarda görülür. Kanser riskinizi artırdığı bilinen faktörler arasında şunlar bulunur:

Yaşınız

Kanserin gelişmesi on yıllar alabilir. Bu nedenle kanser teşhisi konan kişilerin çoğu 65 ya da daha büyüktür. Yaşlı erişkinlerde daha yaygın olmasına rağmen, kanser sadece yetişkin bir hastalık değildir - kanser herhangi bir yaşta teşhis edilebilir.

Alışkanlıkların

Belli yaşam tarzı seçimlerinin kanser riskinizi artırdığı bilinmektedir. Sigara içmek, günde bir fazla alkollü içki içmek (her yaştan ve 65 yaşından büyük erkekler için) ya da günde iki içecek (65 yaş ve altı gençler için), aşırı güneş maruziyeti veya sıkça kabarcık güneş yanığı, şişman olma, Ve güvensiz seks yapmak kansere katkıda bulunabilir.

Bazı alışkanlıklar diğerlerinden daha kolay değişse de kanser riskinizi azaltmak için bu alışkanlıkları değiştirebilirsiniz.

Ailenin geçmişi

Kanserlerin sadece küçük bir kısmı kalıtsal bir durumdan kaynaklanmaktadır. Ailenizde kanser yaygındır, mutasyonların bir nesilden diğerine geçmesi mümkündür. Bazı kanserlere yakalanma riskinizi artırabilecek kalıtsal mutasyon olup olmadığınızı görmek için genetik test için aday olabilirsiniz. Kalıtsal bir genetik mutasyona sahip olduğunuzun mutlaka kansere dönüşeceğiniz anlamına gelmediğini unutmayın.

Sağlık durumunuz

Ülseratif kolit gibi bazı kronik sağlık koşulları, bazı kanserler geliştirme riskinizi belirgin şekilde artırabilir. Riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Çevreniz

Etrafınızdaki çevre, kanser riskinizi artırabilecek zararlı kimyasal maddeler içerebilir. Sigara içmemenize rağmen, insanların sigara içtiği yere giderseniz ya da sigara içen biriyle yaşıyorsanız, ikinci el sigara içmesini emebilirler. Asbest ve benzen gibi evinizdeki veya iş yerindeki kimyasallar, kanser riski ile de ilişkilidir

Komplikasyonlar

Kanser ve tedavisi aşağıdakileri içeren çeşitli komplikasyonlara neden olabilir:

• Ağrı. Ağrı kansere veya kanser tedavisine neden olabilir, ancak tüm kanser ağrılı değildir. İlaçlar ve diğer yaklaşımlar, kansere bağlı ağrıyı etkili bir şekilde tedavi edebilir.

• Yorgunluk. Kanserli insanlarda yorgunluk birçok nedeni vardır, ancak çoğu zaman yönetilebilir. Kemoterapi veya radyasyon terapi tedavileri ile ilgili yorgunluk yaygındır, ancak genellikle geçicidir.

• Solunum güçlüğü. Kanser veya kanser tedavisi, nefes darlığı hissine neden olabilir. Tedaviler rahatlama getirebilir.

• Mide bulantısı. Bazı kanserler ve kanser tedavileri mide bulantısına neden olabilir. Doktorunuz bazen tedavinizin mide bulantısına neden olup olmayacağını öngörebilir. İlaçlar ve diğer tedaviler, mide bulantısını önlemenize veya azaltmanıza yardımcı olabilir.

• İshal veya kabızlık. Kanser ve kanser tedavisi barsaklarınızı etkileyebilir ve ishale veya kabızlığa neden olabilir.

• Kilo kaybı. Kanser ve kanser tedavisi kilo vermeye neden olabilir. Kanser, normal hücrelerden yiyecekleri çalar ve onları besin maddelerinden mahrum eder. Bu, genellikle kaç kalori veya ne tür yiyecek yediğinden etkilenmez; Tedavisi zor. Çoğu vakada, suni beslenme tüpler vasıtasıyla mideye veya damara girmek kilo kaybını değiştirmeye yardımcı olmaz.

• Vücudunuzdaki kimyasal değişiklikler. Kanser vücudunuzdaki normal kimyasal dengeyi bozabilir ve ciddi komplikasyonlar oluşturma riskinizi artırabilir. Kimyasal dengesizlik bulguları ve belirtileri, aşırı susama, sık idrara çıkma, kabızlık ve karışıklığı içerebilir.

• Beyin ve sinir sistemi problemleri. Kanser, yakındaki sinirlere bastırabilir ve vücudunuzun bir bölümünde ağrıya ve işlev kaybına neden olabilir. Beyni ilgilendiren kanser, baş ağrısı ve vücudunuzun bir tarafındaki güçsüzlük gibi inme benzeri belirti ve semptomlara neden olabilir.

• Kansere olağandışı bağışıklık sistemi reaksiyonları. Bazı durumlarda vücudun bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere saldırarak kanser varlığına tepki gösterebilir. Paraneoplastik sendrom olarak adlandırılan bu nadir reaksiyonlar, yürüme güçlüğü ve nöbet gibi çeşitli bulgu ve belirtilere neden olabilir.

• Yayılan kanserler. Kanser ilerledikçe, vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz yapabilir). Kanserin yayılma yeri kanser türüne bağlıdır.

• Geri dönen kanser. Kanserden kurtulanların kanser tekrarlaması riski vardır. Bazı kanserler diğerlerinden daha tekrarlanabilir. Kanser tekrarlama riskinizi azaltmak için neler yapabileceğiniz konusunda doktorunuza danışın. Doktorunuz tedaviden sonra sizin için bir takip bakım planı hazırlayabilir. Bu plan, kanser tekrarını aramak için tedavinizden sonraki aylar ve yıllar içindeki periyodik taramalar ve sınavları içerebilir.

Testler ve teşhis

En erken evrelerinde kanseri teşhis etmek genellikle bir tedavi için en iyi şansı sağlar. Bunu akılda tutarak, hangi tür kanser taramasının sizin için uygun olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Birkaç kanser için yapılan çalışmalar, tarama testlerinin kanseri erken teşhis ederek hayat kurtarabileceğini gösteriyor. Diğer kanserler için, tarama testleri yalnızca riski yüksek kişiler için önerilir.

Çeşitli tıbbi organizasyonlar ve hasta-savunuculuk grupları, kanser taramaları için öneriler ve yönergeler içermektedir. Doktorunuzla birlikte çeşitli yönergeleri gözden geçirin ve kansere ilişkin kendi risk faktörlerine dayanarak birlikte sizin için en iyi olanı belirleyebilirsiniz.

Kanser tanısı

Doktorunuz kanseri teşhis etmek için bir veya daha fazla yaklaşım kullanabilir:

• Fizik sınavı. Doktorunuz vücudunuzun tümörünü gösterebilen topaklar hissedebilir. Fiziksel bir muayene sırasında kanserin varlığını gösterebilecek deri renginde değişiklikler veya organın genişlemesi gibi anormallikler aranabilir.

• Laboratuvar testleri. İdrar ve kan testleri gibi laboratuar testleri, doktorunuzun kanser nedeniyle ortaya çıkabilecek anormallikleri belirlemesine yardımcı olabilir. Örneğin, lösemi hastalarında, tam kan sayımı denilen yaygın bir kan testi, alışılmadık sayıda veya sayıdaki beyaz kan hücresini ortaya çıkarabilir.

• Görüntüleme testleri. Görüntüleme testleri, doktorunuzun kemiklerini ve iç organlarını invaziv olmayan bir şekilde incelemesini sağlar. Kanser teşhisinde kullanılan görüntüleme testleri, diğerleri arasında bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, kemik taraması, manyetik rezonans görüntüleme (MR), pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması, ultrason ve röntgen filmi içerebilir.

• Biyopsi. Biyopsi sırasında doktorunuz laboratuarda test edilecek bir hücre örneği toplar. Bir numune toplamanın çeşitli yolları vardır. Sizin için doğru olan biyopsi prosedürü, kanser türüne ve konumuna bağlıdır. Çoğu durumda, biyopsi kanseri kesin teşhis etmenin tek yoludur.

Laboratuvarda, doktorlar hücrenin örneklerini mikroskop altında inceliyorlar. Normal hücreler, benzer boyut ve düzgün bir organizasyonla üniform görünüyor. Kanser hücreleri, boyutları değişen ve belirgin bir organizasyon olmadan daha düzenli görünürler.

Kanser evreleri

Kanser teşhisi konduktan sonra, doktorunuz kanserinizin derecesini (sahne) belirlemek için çalışacaktır. Doktorunuz tedavi seçeneklerini ve tedavi etme şansınızı belirlemek için kanserinizin evresini kullanır.

Evreleme testleri ve prosedürleri, kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılıp büyümediğini görmek için kemik taramaları veya X ışınları gibi görüntüleme testlerini içerebilir.

Kanser evreleri genellikle I'dan IV'e kadar olan Roma rakamlarıyla gösterilir; daha yüksek rakamlar daha ileri kanseri işaret eder. Bazı durumlarda, kanser evresi harfler veya kelimelerle gösterilir.

Tedaviler ve İlaçlar

Birçok kanser tedavisi mevcuttur. Tedavi seçenekleriniz, kanserinizin türü ve evresi, genel sağlığı ve tercihleriniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Siz ve doktorunuz sizin için en iyi olanı belirlemek için her kanser tedavisinin faydalarını ve risklerini tartabilir.

Kanser tedavisinin hedefleri

Kanser tedavilerinin farklı hedefleri vardır:

• Tedavi. Tedavinin amacı kanseriniz için normal bir yaşam sürebilmenizi sağlayan bir tedavi sağlamaktır. Bu, durumunuza bağlı olarak mümkün olabilir veya olmayabilir.

• Birincil tedavi. Birincil bir tedavinin amacı, kanseri vücudunuzdan tamamen çıkarmak veya kanser hücrelerini öldürmektir.

Herhangi bir kanser tedavisi birincil tedavi olarak kullanılabilir, ancak en sık görülen kanserler için en yaygın görülen kanser tedavisi ameliyattır. Kanseriniz radyasyon terapisine veya kemoterapiye karşı özellikle hassassa, birincil tedaviniz bu terapilerden birini alabilir.

• Adjuvan tedavi. Adjuvan terapinin amacı, birincil tedaviden sonra kanser tekrar ortaya çıkma ihtimalini azaltmak için kalan kanser hücrelerini öldürmektir.

Herhangi bir kanser tedavisi adjuvan tedavi olarak kullanılabilir. Yaygın adjuvan tedaviler arasında kemoterapi, radyasyon terapisi ve hormon tedavisi bulunmaktadır.

• Palyatif tedavi. Palyatif tedaviler, tedavinin veya kanserin kendisinden kaynaklanan bulgu ve belirtilerin yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Cerrahi, radyasyon, kemoterapi ve hormon tedavisi tüm belirtileri ve semptomları hafifletmek için kullanılabilir. İlaçlar, ağrı ve nefes darlığı gibi belirtileri hafifletebilir.

Palyatif tedavi, kanseri iyileştirmek için yapılan diğer tedavilerle aynı anda kullanılabilir.

Kanser tedavileri

Doktorlar, kanser tedavisi konusunda birçok araçlara sahiptirler. Kanser tedavisi seçenekleri şunları içerir:

• Cerrahi. Ameliyatın amacı kanseri veya mümkün olduğunca kanseri kaldırmaktır.

Kemoterapi. Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanıyor.

• Radyasyon tedavisi. Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek güçlü enerji ışınları, örneğin X ışınları kullanıyor. Radyasyon tedavisi vücudunuzun dışındaki bir makineden gelebilir (dış ışın radyasyonu) veya vücudunuzun içine yerleştirilebilir (brakiterapi).

• Kök hücre nakli. Kök hücre nakli, kemik iliği nakli olarak da bilinir. Kemik iliğiniz, kemiklerin içindeki kan dolaşım hücrelerinden kan hücreleri oluşturan maddedir. Kök hücre nakli, kendi kök hücrelerinizi veya kök hücrelerinizi bir donörden kullanabilir.

Kök hücre nakli, doktorunuzun kanseri tedavi etmek için daha yüksek dozlarda kemoterapi kullanmasına izin verir. Hastalıklı kemik iliğinin yerine kullanılabilir.

• İmmünoterapi. İmmünoterapi, biyolojik tedavi olarak da bilinir; kanserle savaşmak için vücudunuzun bağışıklık sistemini kullanır. Kanser, vücudunuzda kontrol edilmeden hayatta kalabilir, çünkü bağışıklık sistemi onu bir hırsız olarak tanımaz. İmmünoterapi, bağışıklık sisteminize kanseri "görme" ve saldırmaya yardımcı olabilir.

• Hormon tedavisi. Bazı kanser türleri vücudunuzun hormonları tarafından yakılır. Örnekler meme kanseri ve prostat kanserini içerir. Bu hormonları vücuttan çıkarmak veya etkilerini engellemek kanser hücrelerinin büyümesini durdurabilir.

• Hedefli ilaç terapisi. Hedeflenen ilaç tedavisi, hayatta kalmalarını sağlayan kanser hücrelerindeki spesifik anormalliklere odaklanmaktadır.

• Klinik denemeler. Klinik araştırmalar, kanser tedavisinin yeni yollarını araştıran çalışmalardır. Binlerce kanser klinik çalışması sürüyor.

Kanser türüne bağlı olarak başka tedaviler de kullanılabilir.