Kolon Kanseri

Kolon Kanseri

Kolon kanseri, sindirim sisteminizin alt kısmı olan kalın barsağın (kolon) kanseridir. Rektal kanser, kolonun son birkaç inç kanseridir. Birlikte, genellikle kolorektal kanserler denir.

Çoğu vakanın kolon kanseri, adenomatöz polip olarak adlandırılan küçük, kanserli olmayan (iyi huylu) hücre yığınları olarak başlar. Zamanla bu poliplerin bazıları kolon kanserlerine dönüşür.

Polipler küçük olabilir ve varsa az sayıda semptom üretebilir. Bu nedenle, doktorlar, kolon kanseri olmadan önce polipleri tespit edip çıkararak kolon kanserini önlemeye yardımcı olmak için düzenli tarama testleri önerirler.

Belirtiler ve nedenler

Mayo Kliniği Personeline Göre

Yazdır

Belirtiler

Kolon kanseri belirtileri ve belirtileri şunları içerir:

• Bağırsak alışkanlıklarında, diyare ya da kabızlık ya da dışkının tutarlılığında bir değişiklik olan ve dört haftadan uzun süren bir değişiklik

• Tabandaki rektal kanama veya kan

• Kramp, gaz veya ağrı gibi kalıcı karın rahatsızlığı

• Bağırsağınızın tamamen boşalmadığı hissi

• Zayıflık veya yorgunluk

• Açıklanamayan kilo kaybı

Kolon kanseri olan bir çok insan, hastalığın erken dönemlerinde semptom göstermez. Belirtiler göründüğünde, kanserin kalınlüğüne ve bağırsak bölgenize bağlı olarak değişebilirler.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Taburedeki kan gibi bağırsak kanseri belirtileri veya bağırsak alışkanlıklarında sürekli bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuzla randevu alın.

Kolon kanseri taraması ne zaman başlamanız gerektiğini doktorunuzla konuşun. Kılavuzlar genellikle kolon kanseri taramalarının 50 yaşına kadar başlamasını önermektedir. Hastalığın bir aile öyküsü gibi diğer risk faktörlerine sahipseniz, doktorunuz daha sık veya daha erken taramayı önerebilir.

Sebepler

Kolon kanseri

Çoğu durumda, kolon kanserine neyin neden olduğu net değildir. Doktorlar, kolondaki sağlıklı hücreler DNA'da hatalar geliştiğinde kolon kanserinin oluştuğunu biliyorlar.

Sağlıklı hücreler normal bir şekilde vücudunuzun işlev görmesini sağlamak için düzenli bir şekilde büyür ve bölünürler. Fakat bir hücrenin DNA'sı hasar görüp kanserleştiğinde, hücreler bölünmeye devam eder - yeni hücrelere ihtiyaç duyulmasa bile -. Hücreler biriktikçe bir tümör oluştururlar.

Zamanla, kanser hücreleri, yakınlardaki normal dokuyu istila etmek ve yok etmek için büyüyebilir. Ve kanserli hücreler vücudun diğer bölgelerine de gidebilir.

Kolon kanseri riskini artıran kalıtsal gen mutasyonları

Kolon kanseri riskini artıran kalıtsal gen mutasyonları ailelerden geçebilir, ancak bu kalıtsal genler kolon kanserlerinin sadece küçük bir yüzdesi ile bağlantılıdır. Kalıtsal gen mutasyonları kanseri kaçınılmaz kılmaz, ancak bireyin kanser riskini önemli ölçüde artırabilir.

Kalıtsal kolon kanseri sendromlarının en yaygın biçimleri şunlardır:

• Kalıtsal nonpolifozisli kolorektal kanser (HNPCC). Lynch sendromu olarak da adlandırılan HNPCC, kolon kanseri ve diğer kanserler riskini artırır. HNPCC'li insanlar 50 yaşından önce kolon kanseri geliştirmeye eğilimlidirler.

• Ailevi adenomatöz polipozis (FAP). FAP, kolon ve rektumunuzun astarında binlerce polip gelişmesine neden olan nadir bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen FAP'lı insanlar, 40 yaşından önce kolon kanseri geliştirme riski çok yüksektir.

FAP, HNPCC ve daha seyrek kalıtsal kolon kanseri sendromları, genetik test yoluyla tespit edilebilir. Ailenizin iki nokta üstüste kanseri öyküsünden endişe duyuyorsanız, ailenizin geçmişi ile bu rahatsızlıklarınız arasında bir tehlike olduğunu düşündüğünüz konusunda doktorunuzla konuşun.

Diyet ile artan kolon kanseri riski arasındaki ilişki

Büyük grup insanların çalışmaları, tipik bir Batı diyeti ile artan kolon kanseri riski arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Tipik bir Batılı diyet yüksek yağ ve düşük liflidir.

İnsanlar, tipik diyetin yağ ve fiberi yüksek bölgelerden tipik Batı diyetlerinin en yaygın olduğu alanlara geçtiklerinde, bu insanlarda kolon kanseri riski önemli ölçüde artmaktadır. Bunun neden meydana geldiği belli değil ancak araştırmacılar, yüksek yağ ve düşük lifli bir diyetin kolonda yaşayan mikropları etkileyip etkilemediğini veya kanser riskine katkıda bulunabilecek iltihaplanmaya neden olup olmadığını araştırıyorlar. Bu, aktif bir soruşturma alanı olup araştırma devam etmektedir.

Risk faktörleri

Kolon kanseri riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

• Yaşlılık. Kolon kanseri tanısı konan kişilerin büyük çoğunluğu 50 yaşından büyük. Kolon kanseri gençlerde ortaya çıkabilir, ancak çok daha az sıklıkla görülür.

• Afrikalı-Amerikan ırkı. Afrikalı Amerikalıların diğer ırklardan daha fazla kolon kanseri riski vardır.

• Kolorektal kanser veya poliplerin kişisel geçmişi. Zaten kolon kanseri veya adenomatöz polipleriniz varsa, gelecekte kolon kanseri riskiniz daha yüksektir.

• İnflamatuar bağırsak koşulları. Kolonun ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi kronik ateşli hastalıkları, kolon kanseri riskinizi artırabilir.

• Kolon kanseri riskini arttıran kalıtsal sendromlar. Ailenizin nesiller boyunca geçirilen genetik sendromlar kolon kanseri riskinizi artırabilir.Bu sendromlar ailesel adenomatöz polipozis ve kalıtsal nonpolyozis kolorektal kanseri içerir ve bunlar Lynch sendromu olarak da bilinir.

• Ailede kolon kanseri öyküsü. Hastalığı olan bir ebeveyn, kardeş veya çocuğunuz varsa, kolon kanseri gelişme olasılığınız daha yüksektir. Birden fazla aile üyesinde kolon kanseri veya rektal kanser varsa, riskiniz daha da büyüktür.

• Düşük lifli, yüksek yağlı diyet. Kolon kanseri ve rektal kanser lif ve yağ ve kalorileri yüksek bir diyet ile ilişkili olabilir. Bu alandaki araştırmalar karışık sonuçlar verdi. Bazı çalışmalar, kırmızı et ve işlenmiş eti yüksek diyet yiyenlerde kolon kanseri riskinin arttığını bulmuştur.

• Yerleşik bir yaşam tarzı. Eğer aktif değilseniz, kolon kanseri gelişme olasılığınız daha yüksektir. Düzenli fiziksel aktivite almak, kolon kanseri riskinizi azaltabilir.

• Diyabet. Diyabet ve insülin direnci olan insanlarda kolon kanseri riski yüksek olabilir.

• Obezite. Obez olan insanlarda kolon kanseri riski yüksektir ve normal kilo olarak kabul edilen insanlara kıyasla kolon kanseri ölme riski artar.

• Sigara içmek. Sigara içen kişilerde kolon kanseri riski yüksek olabilir.

• Alkol. Alkolün aşırı kullanılması kolon kanseri riskinizi artırabilir.

• Kanser için radyasyon tedavisi. Karında önceki kanserleri tedavi etmek için yönlendirilen radyoterapi kolon kanseri riskini artırabilir.