Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme kanseri

Meme kanseri, göğüs hücrelerinde oluşan kanserdir.

Meme kanseri, dünyadaki kadınlarda teşhis edilen en yaygın kanserdir. Meme kanseri hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir fakat kadınlarda çok daha yaygındır.

Göğüs kanseri bilinçliliği ve araştırma finansmanı için önemli destek, tarama ve tanı ile göğüs kanseri tedavisindeki ilerlemelerin iyileştirilmesine yardımcı olmuştur. Meme kanseri sağ kalım oranları arttı ve ölümlerin sayısı giderek azalmaktadır; bu daha çok erken teşhis, tedavi için yeni kişiselleştirilmiş bir yaklaşım ve hastalığın daha iyi anlaşılması gibi birçok faktöre bağlı.

Belirtiler

Meme başı değişiklikler

Göğüs kanseri belirtileri şunları içerir:

• Çevreleyen dokudan farklı hissettiren göğüs yumrusu veya kalınlaşma

• Göğüsün boyut, şekil veya görünümünde değişiklik yapılması

• Göğüsteki cildi değiştirir, örneğin dimpling

• Yeni ters uçlu bir meme başı

• Nipeli (areolalar) veya göğüs derisini çevreleyen pigmentli pigment alanının soyulması, kireçlenmesi veya dökülmesi

• Cildin göğsünüzde kızarıklık veya çukurlaşma, örneğin turuncu derisi gibi

Ne zaman bir doktor görmelisin

Göğsünüzde bir parça veya başka bir değişiklik bulursanız - yeni bir mamografi normal olsa bile - derhal değerlendirme için doktorunuzla randevu alın.

Risk faktörleri

Bir göğüs kanseri risk faktörü, meme kanseri almanıza neden olan herşeydir. Ancak, bir veya birkaç meme kanseri risk faktörüne sahip olmak, mutlaka meme kanseri gelişeceğiniz anlamına gelmez. Göğüs kanseri geliştiren birçok kadının, sadece kadın olmaktan başka bilinen bir risk faktörü yoktur.

Göğüs kanseri riskinde artış ile bağlantılı faktörler şunları içerir:

• Kadın olmak. Kadınlar, erkeklerden çok meme kanseri geliştirebilirler.

• Yaşın artması. Yaşlandıkça göğüs kanseri riskiniz artar.

• Göğüs kanserinin kişisel geçmişi. Bir memede meme kanseri yaşadıysanız, diğer göğüste kanser gelişim riski yüksektir.

• Ailenin göğüs kanseri öyküsü. Anneniz, kız kardeşiniz veya kızınız meme kanseri teşhisi konduğunda, özellikle genç yaşta meme kanseri riskiniz artar. Yine de meme kanseri tanısı konan insanların çoğunluğunda ailede hastalık öyküsü yok.

• Kanser riskini arttıran kalıtsal genler. Göğüs kanseri riskini artıran bazı gen mutasyonları anne babadan çocuklara geçebilir. En yaygın gen mutasyonları BRCA1 ve BRCA2 olarak adlandırılır. Bu genler meme kanseri ve diğer kanserler riskinizi büyük ölçüde artırabilir, ancak kanseri kaçınılmaz hale getirmiyorlar.

• Radyasyona maruz kalma. Çocuğunuz ya da genç bir yetişkin olarak göğsünüze radyasyon tedavisi görürseniz meme kanseri riskiniz artar.

• Obezite. Obez olmak, meme kanseri riskinizi arttırır.

• Daha genç yaşta döneminize başlarsınız. Yaşınız 12'den önce döneminize başlayarak meme kanseri riskinizi artırır.

• Yaşlılıkta menopoz başlamak. Daha yaşlı bir yaşta menopoz başladıysanız, meme kanseri gelişme olasılığınız yüksektir.

• İlk çocuğunuzun yaşı büyük olması. 30 yaşından sonra ilk çocuğunu doğuran kadınlar meme kanseri riskinde artışa neden olabilirler.

• Asla hamile kalmadık. Hiç hamile kalmamış kadınlar, bir veya daha fazla gebelik geçiren kadınlardan daha fazla meme kanseri riski taşırlar.

• Postmenopozal hormon tedavisi. Menopozun belirtilerini ve semptomlarını tedavi etmek için östrojen ve progesteronu birleştiren hormon tedavisi ilaçlarını alan kadınlar meme kanseri riskinde artışa sahiptir. Kadınlar bu ilaçları almayı bıraktığında göğüs kanseri riski azalır.

• Alkol içmek. Alkol tüketimi meme kanseri riskini arttırır

Meme kanseri teşhisi

Meme MR

Göğüs kanserini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

• Göğüs muayenesi. Doktorunuz göğüslerini ve lenf düğümlerini koltukaltında kontrol ederek topaklar veya diğer anormallikler hissetti.

• Mamogram. Bir mamografi memenin bir röntgen filmidir. Mamogram genellikle meme kanseri taraması için kullanılır. Bir tarama mamografisinde bir anormallik saptanırsa, doktorunuz o anormalliğini daha da ileri götürmek için tanı amaçlı bir mamogram önerebilir.

• Göğüs ultrasonu. Ultrason vücudun derin yapılarının görüntülerini üretmek için ses dalgalarını kullanır. Ultrason, yeni bir göğüs yumağının katı bir kütle olup olmadığını veya sıvı dolu bir kist olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir.

• Test için meme hücrelerinin bir numunesinin alınması (biyopsi). Bir biyopsi, meme kanseri tanısı koymanın tek kesin yoludur. Biyopsi örnekleri, uzmanların hücrelerin kanserli olup olmadığını belirlemeleri için bir laboratuara gönderilir. Göğüs kanserinde yer alan hücrelerin türünü, kanserin agresifliğini (grade) ve kanser hücrelerinin hormon reseptörlerine veya diğer seçeneklerinizi etkileyebilecek diğer reseptörlere mi sahip olduğunu belirlemek için bir biyopsi örneği de analiz edilir.

• Meme manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bir MR makinesi, memenizin içindeki resimleri oluşturmak için mıknatıs ve radyo dalgaları kullanır. Göğüs MR'sinden önce, boya enjeksiyonu alırsınız.

Durumunuza bağlı olarak başka testler ve prosedürler de kullanılabilir.

Evrelendirme meme kanseri

Doktorunuz meme kanserinizi teşhis ettikten sonra, kanserinizin derecesini (sahne) belirlemek için çalışır. Kanserinizin evresi prognozunuzu ve en iyi tedavi seçeneklerini belirlemenize yardımcı olur.

Kanser evresi hakkında eksiksiz bilgi, meme kanseri ameliyatı geçene kadar kullanılamayabilir.

Göğüs kanserinin evrelendirilmesinde kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

• Tam kan sayımı gibi kan testleri

• Diğer memenin mamogramı kanser belirtileri aramak için

• Göğüs MR

• Kemik taraması

• Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması

• Pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması

Bütün kadınların bu test ve prosedürlerin hepsine ihtiyacı olmayacaktır. Doktorunuz, özel koşullarınıza ve sizin yaşıyor olabileceğiniz yeni semptomları dikkate alarak uygun testleri seçer.

Meme kanseri evreleri 0'dan IV'e değişir ve 0 ile noninvaziv veya süt kanallarında bulunan kanseri gösterir. Metastatik meme kanseri olarak da adlandırılan evre IV meme kanseri, vücudun diğer alanlarına yayılmış kanseri belirtir.

Tedavi

Radyasyon tedavisi

Doktorunuz meme kanseri tedavi seçeneklerinizi meme kanseri türüne, kadınının evresine, derecesine, boyutuna ve kanserli hücrelerin hormona duyarlı olup olmadığına göre belirler. Doktorunuz genel sağlığınızı ve kendi tercihlerini de göz önüne alır.

Çoğu kadın göğüs kanseri ameliyatı geçirir ve ayrıca kemoterapi, hormon tedavisi veya radyasyon gibi cerrahi öncesi veya sonrasında ek tedavi görür.

Göğüs kanseri tedavisi için birçok seçenek vardır ve tedavinizle ilgili karmaşık kararlar alırken bunaltıcı hissedebilirsiniz. Göğüs merkezinde veya klinikte bir meme uzmanından ikinci bir görüş isteyebilirsiniz. Aynı karara bakan diğer kadınlarla konuşun.

Meme kanseri ameliyatı

Göğüs kanserini tedavi etmek için kullanılan operasyonlar şunları içerir:

• Göğüs kanserinin çıkarılması (lumpektomi) Göğüs koruyucu cerrahi veya geniş lokal eksizyon olarak adlandırılan lumpektomi sırasında cerrah tümörü ve çevresindeki sağlıklı dokuyu çevreleyen küçük bir marjı kaldırır. Lumpektomi tipik olarak daha küçük tümörler için ayrılmıştır.

• Tüm memenin çıkarılması (mastektomi) .Mestektomi, göğüs dokularının tümünü çıkarmak için yapılan bir işlemdir. Çoğu mastektomi prosedürleri meme dokusunu (lobüller, kanallar, yağ dokuları ve meme başı ve areola da dahil olmak üzere bazı ciltleri çıkarır (basit mastektomi)

Cilt koruyucu bir mastektomide, memenin üzerindeki cilt, yeniden yapılandırma ve görünüşü iyileştirmek için bırakılmıştır. Tümörün konumuna ve boyutuna bağlı olarak meme başı da kurtarılabilir.

• Sınırlı sayıda lenf nodu çıkarma (nöbetçi düğüm biyopsisi). Kanserin lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını belirlemek için, cerrahınız sizinle, tümörünüzden lenf drenajını ilk alan lenf nodlarının çıkarılma rolünü tartışacaktır.

Bu lenf nodlarında hiçbir kanser bulunmuyorsa, geriye kalan lenf nodlarından herhangi birinde kanser bulma şansı azdır ve başka hiçbir düğümün çıkarılması gerekmez.

• Birkaç lenf bezinin çıkarılması (aksiller lenf nodu diseksiyonu). Koruyucu lenf düğümlerinde kanser bulunursa, cerrahınız koltuk altınızdaki ilave lenf nodlarının çıkarılma rolünü sizinle görüşecektir.

• Her iki göğüsün de çıkartılması. Bir memede kanser bulunan bazı kadınlar, genetik yatkınlık veya güçlü aile geçmişi nedeniyle diğer göğüste kanser riski çok yüksekse, diğer (sağlıklı) göğüslerini çıkarabilir (kontrlateral profilaktik mastektomi) seçebilirler.

Göğüs kanseri olan bir göğüste kadınların çoğu diğer göğüste kanser gelişmez. Göğüs kanseri riskinizi bu prosedürün yararları ve riskleri ile birlikte doktorunuzla tartışın.

Göğüs kanseri cerrahisinin komplikasyonları, seçtiğiniz prosedürlere bağlıdır. Meme kanseri cerrahisi ağrı, kanama, enfeksiyon ve kol şişmesi riskini taşır (lenfödem).

Bazı kadınlar ameliyat sonrası göğüs rekonstrüksiyonu yapmayı tercih etmektedir. Seçeneklerinizi ve tercihlerinizi cerrahınızla tartışın.

Göğüs kanseri ameliyatı öncesi bir plastik cerrahın havale edilmesini düşünün. Seçenekleriniz göğüs implantıyla (silikon veya su) yeniden yapılanmayı veya kendi dokusunu kullanarak rekonstrüksiyonu içerebilir. Bu ameliyatlar, mastektomi sırasında veya daha sonraki bir tarihte yapılabilir.

Radyasyon tedavisi

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili enerji ışınları, örneğin X ışınları ve protonları kullanıyor. Radyasyon tedavisi genellikle vücudunuzdaki enerji kirişlerini hedefleyen büyük bir makine (harici ışın radyasyonu) kullanılarak yapılır. Ancak radyasyon, vücudunuzun içine radyoaktif madde yerleştirerek (brakiterapi) yapılabilir.

Dış ışın ışınlaması lumpektomiden sonra erken evre meme kanseri için yaygın olarak kullanılır. Doktorlar, lenf nodlarına yayılmış daha büyük meme kanseri veya kanserleri için mastektomiden sonra göğüs duvarına radyasyon terapisi önermektedir.

Radyasyon terapisinin yan etkileri arasında yorgunluk ve radyasyonun hedef alındığı kırmızı, güneş yanığı benzeri bir döküntü bulunur. Göğüs dokusu şişmiş veya daha sağlam görünebilir. Nadiren, kalpte veya akciğerlerde hasar veya tedavi edilen alanda çok nadiren ikinci kanser gibi daha ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için ilaçlar kullanıyor. Kanseriniz vücudunuzun başka bir bölgesine geri dönme veya yayma riski yüksekse, doktorunuz kanserin tekrarlama şansını azaltmak için kemoterapi önerebilir. Bu adjuvan kemoterapi olarak bilinir.

Kemoterapi bazen büyük göğüs tümörleri olan kadınlarda cerrahi öncesi verilir. Hedef, bir tümörü ameliyatla çıkartmayı kolaylaştıran bir boyuta indirmektir.

Kemoterapi, kanseri zaten vücudun diğer bölgelerine yayılmış kadınlarda da kullanılır. Kemoterapi, kanseri kontrol altına almak ve kanserin neden olduğu semptomları azaltmak için önerilebilir.

Kemoterapi yan etkileri aldığınız ilaçlara bağlıdır. Sık görülen yan etkiler arasında saç dökülmesi, mide bulantısı, kusma, yorgunluk ve artmış enfeksiyon gelişme riski bulunur. Seyrek görülen yan etki, erken menopoz, infertilite (premenopozal ise), kalbe ve böbreklere hasar, sinir hasarı ve nadiren kan hücresi kanseri içerebilir.

Hormon tedavisi

Hormon tedavisi - belki de daha uygun bir biçimde hormon bloke etme terapisi - hormonlara duyarlı meme kanserlerinin tedavisinde sıklıkla kullanılır. Doktorlar bazen bu kanserlere östrojen reseptörü pozitif (ER pozitif) ve progesteron reseptör pozitif (PR pozitif) kanserler derler.

Hormon tedavisi, kanserinizin geri dönme şansını azaltmak için cerrahi öncesi veya sonrasında kullanılabilir. Kanser yayılırsa, hormon tedavisi küçülüp kontrol edebilir.

Hormon tedavisinde kullanılabilen tedaviler şunları içerir:

• Hormonların kanser hücrelerine bağlanmasını önleyen ilaçlar. Seçici östrojen reseptör modülatörü (SERM) ilaçları, östrojenin kanser hücreleri üzerindeki östrojen reseptörüne bağlanmasını bloke ederek, tümörlerin büyümesini yavaşlatarak ve tümör hücrelerini öldürerek hareket eder.

SERM'ler arasında tamoksifen, raloksifen (Evista) ve toremifen (Fareston) bulunur.

Olası yan etkiler arasında sıcak basması, gece terlemesi ve vajinal kuruluk sayılabilir. Daha önemli riskler kan pıhtıları, inme, rahim kanseri ve kataraktları içerir.

• Menopozdan sonra vücudun östrojen üretmesini durduran ilaçlar. Aromataz inhibitörleri olarak adlandırılan bu ilaçlar, vücudun androjenlerini östrojene dönüştüren bir enzimin etkisini bloke eder. Bu ilaçlar sadece postmenopozal kadınlarda etkilidir.

Aromataz inhibitörleri arasında anastrozol (Arimidex), letrozol (Femara) ve eksemestan (Aromasin) bulunur.

Yan etkiler arasında sıcak basması, gece terlemesi, vajinal kuruluk, eklem ve kas ağrısı yanı sıra artmış kemik inceltme riski (osteoporoz) bulunur.

• Östrojen reseptörlerini yok etme amaçlı hedefleyen bir ilaç. Fulvestrant uyuşturucu (Faslodex), kanser hücrelerindeki östrojen reseptörlerini bloke eder ve alıcıları yok etmek için hücrenin sinyallerini verir. Fulvestrant postmenopozal kadınlarda kullanılır. Yan etkiler arasında sıcak basması ve eklem ağrısı bulunur.

• Yumurtalıklarda hormon üretimini durdurmak için cerrahi veya ilaçlar. Premenopozal kadınlarda yumurtalıkları çıkarmak için yapılan ameliyatlar veya yumurtalıkları östrojen oluşturmasını durdurmak için kullanılan ilaçlar etkili bir hormonal tedavi olabilir.

Hedeflenen ilaçlar

Hedeflenen ilaç tedavileri, kanser hücrelerindeki spesifik anormalliklere saldırır. Meme kanseri tedavisinde kullanılan hedef ilaçlar arasında şunlar bulunur:

• Trastuzumab (Herceptin). Bazı meme kanseri, insan meme kanseri hücrelerinin büyümesine ve hayatta kalmasına yardımcı olan aşırı miktarda insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2) üretir. Meme kanseri hücreleriniz çok fazla HER2 üretirse, trastuzumab bu proteini bloke etmeye ve kanser hücrelerinin ölmesine neden olabilir. Yan etkiler baş ağrısı, diyare ve kalp problemlerini içerebilir.

• Pertuzumab (Perjeta). Pertuzumab HER2'yi hedef alır ve metastatik meme kanserinde trastuzumab ve kemoterapi ile birlikte kullanım için onaylanmıştır. Bu tedavi kombinasyonu, kanseri için henüz başka ilaç tedavisi görmemiş kadınlar için saklıdır. Pertuzumabın yan etkileri diyare, saç dökülmesi ve kalp problemlerini içerebilir.

• Ado-trastuzumab (Kadcyla). Bu ilaç, trastuzumab'ı hücre öldürücü bir ilaçla birleştirir. Karma ilaç vücuda girdiğinde, trastuzumab kanser hücrelerini bulmasına yardımcı olur, çünkü HER2'ye çekilir. Hücre öldürme ilacı daha sonra kanser hücrelerine salınır. Ado-trastuzumab, zaten trastuzumab ve kemoterapi denemiş metastatik meme kanseri olan kadınlar için bir seçenek olabilir.

• Lapatinib (Tykerb). Lapatinib HER2'yi hedef alır ve ileri veya metastatik meme kanserinde kullanım için onaylanmıştır. Lapatinib, kemoterapi veya hormon tedavisi ile kombinasyon halinde kullanılabilir. Olası yan etkiler arasında diyare, ağrılı eller ve ayaklar, mide bulantısı ve kalp problemleri bulunur.

• Palbociclib (İbransta). Palbociclib, ileri hormon reseptörü pozitif meme kanseri olan kadınlarda aromataz inhibitörleri ile birlikte kullanılır. Yan etkiler arasında enfeksiyon, yorgunluk ve mide bulantısı riski olabilir.

• Everolimus (Afinitor). Everolimus, kanser hücrelerinin büyümesinde rol oynayan bir yolu hedefler. Gelişmiş meme kanseri olan kadınlarda eksemestan ile birlikte kullanılır. Yan etkiler arasında ağız yaraları, artan enfeksiyon riski, döküntü ve akciğer sorunları olabilir.

Destekleyici (palyatif) bakım

Palyatif bakım, ağrıdan ve diğer ciddi hastalık semptomlarından kurtulmaya odaklanan uzmanlaşmış tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ilave bir katman sağlamak için sizin, ailenizin ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır. Palyatif bakım, ameliyat, kemoterapi veya radyasyon terapisi gibi agresif tedavilere devam ederken kullanılabilir.

Palyatif bakım diğer tüm uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, kanser hastaları daha iyi hissedebilir ve daha uzun yaşayabilir.

Palyatif bakım doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından sağlanmaktadır. Palyatif bakım ekipleri, kanserli kişiler ve aileleri için yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir. Bu bakım şekli, alabileceğiniz tedavi edici veya diğer tedavilerin yanında sunulmaktadır.

Alternatif tıp

Meme kanseri tedavisinde alternatif tıp tedavileri bulunamadı. Ancak tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavileri, tedavinin yan etkileri ile doktorunuzun tedavisi arasında birleştiğinde size yardımcı olabilir.

Birçok meme kanseri kurbanı tedavi sırasında ve sonrasında yıllarca sürecek yorgunluğu yaşar. Doktorunuzla bir araya geldiğinizde, tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavileri yorulmayı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Doktorunuzla şu konularda konuşun:

Yorgunluk için alternatif tıp

• Hafif egzersiz. Doktorunuzdan OK alırsanız, haftada birkaç kez nazik bir egzersizle başlayın ve kendinizi fazlasıyla hissedin. Yürüyüş, yüzme, yoga veya tai chi'yi düşünün.

• Stres yönetimi. Günlük yaşamınızdaki stresin kontrolünü elinize alın. Kas gevşeme, görselleştirme ve arkadaşlarınızla ve ailenizle geçirdiğiniz zaman gibi stres azaltma tekniklerini deneyin.

• Duygularınızı ifade etmek. Duygularınızı yazabilmenizi veya bunları tartışabilmenizi sağlayan bir etkinlik bulun (mesela bir günlük yazma, bir destek grubuna katılma veya danışmana konuşma gibi).