Nükleer Tıp

Nükleer Tıp

PET CT Nedir?

Nükleer Tıp yöntemlerinden biri olan PET CT ile anatomik ve hücresel-moleküler seviyede fonksiyonel görüntüleme yapılarak hastalıklarla ilgili diğer modalitelerle elde edilmesi mümkün olmayan bilgilere sahip oluruz. Kanser, kalp hastalıkları ve epilepsi (sara) ya da demans (bunama) gibi nörolojik hastalıklar en yaygın kullanım alanlardır.

Kanserin tanısı, metastazların var olup olmadığı, var ise nerede olduğu, tedavi sonrası yanıtın değerlendirilmesi, biopsi için en doğru yerin seçimi gibi konularda PET CT artık onkologlar için vazgeçilmez bir işlemdir. Kalp kasına akımın değerlendirilmesi ve kalp krizi sonrası hasarın belirlenmesinde yol göstericidir. İlaçla tedaviye cevapsız epilepside cerrahi öncesi değerlendirme ve değişik demans tiplerinin adlandırılması beyin ile ilgili hastalıklardaki kullanım şeklidir.

Nasıl Yapılır?

PET CT işleminde radyofarmasötik adı verilen çeşitli maddeler damar yolu ile vücuda enjekte edilir. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de şeker molekülüne kimyasal olarak çok benzeyen FDG kullanılmaktadır. Bu madde radyoaktif olan  F-18 atomu ile birleştirilir ve radyoaktif maddenin vücut içerisindeki davranışının saptanması ile görüntüler elde edilir. Maddenin damar yolu ile verilmesinden sonra bu işlem için özel olarak yapılmış bir bekleme odasında tam istirahat halinde yaklaşık bir saat beklenerek maddenin vücut içerisinde dağılımı sağlanır. Görüntüleme süresi yaklaşık 20 dakikadır. Ek ve geç görüntüleme gerekli olabilir. İşlem sırasında hasta cihazın içerisinde kayan bir yatağa yatırılır ve hareketsiz kalınması sağlanır.

Vücuda enjekte edilen radyofarmasötiklerin ciddi bir yan etkisi yoktur ve kendinizi kötü hissetmenize neden olmaz. Allerjik reaksiyonlar çok nadir ve hafiftir. Vücuttan atılma en çok böbrek, ikincil olarak da barsak yoluyladır. Ayrıca radyoaktivite geçen zaman ile de azalır. 

Hazırlık gerekir mi?

Hamile, emziren ve diabeti olan hastaların bunu önceden bildirmeleri çok önemlidir. Hamile kişilere bu tetkik yapılamaz. Anne sütüne az miktarda geçmesi ve kullanılan radyoaktif maddenin fiziksel yarı ömrünün kısa olması sebebiyle emzirmeye bir gün ara verilmesi yeterli bir önlemdir. Diabetik hastaların hazırlığı kişeye özeldir ve ayrıca bilgilendirme yapılır. İşlem öncesi 6 saat aç kalınmalı ve bu süre içerisinde enerji (kalori) içeren hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Su içilmesi yerinde olur. Sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa bu konuda doktorunuzu bilgilendiriniz ve aksi söylenmedikçe ilaçlarınızı vaktinde alınız.

Değerlendirme nasıl yapılır?

Nükleer Tıp alanında uzman bir hekim tarafından görüntüleriniz değerlendirilir, doktorunuz için bir rapor hazırlanır ve genellikle bir iş günü sonra teslim edilir.  Raporla birlikte bütün görüntüleri içeren bir CD/DVD verilir. 

Ödeme planı nasıldır?

Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş şartlara bağlı kalmak kaydıyla SGK, özel sağlık sigortası şirketleri ve pek çok resmi kurumca  PET CT işlemi karşılanmaktadır.