Prostat kanseri

Prostat Kanseri

Prostat kanseri bir erkeğin prostatında ortaya çıkan kanserdir - spermi besleyen ve taşıyan sperm sıvısı üreten küçük bir ceviz şeklindeki bez.

Prostat kanseri erkeklerde kanserin en sık görülen tiplerinden biridir. Prostat kanseri genellikle yavaş yavaş çoğalır ve başlangıçta ciddi hasara neden olmayabileceği prostat bezi ile sınırlı kalır. Bazı prostat kanseri türleri yavaş büyür ve çok az veya hiç tedavi gerekmese de, diğer türler agresiftir ve çabucak yayılabilir.

Erken olarak tespit edilen prostat kanseri - hala prostat bezi ile sınırlandırıldığında - başarılı bir tedavi şansı daha yüksektir.

Belirtiler

Prostat kanseri erken evrelerinde herhangi bir belirti veya bulguya neden olmayabilir.

Daha ilerlemiş prostat kanseri, aşağıdaki gibi bulgu ve belirtilere neden olabilir:

• İdrar problemi

• İdrar akışındaki azalmış güç

• Spermada kan

• Pelvik bölgede rahatsızlık

• Kemik ağrısı

• Erektil disfonksiyon

Ne zaman bir doktor görmelisin

Sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya bulgu varsa doktorunuzla randevu alın.

Prostat kanseri taramasının riskleri ve faydaları ile ilgili tartışmalar var ve tıbbi kuruluşlar tavsiyeleri açısından farklılıklar içeriyor. Prostat kanseri taramasını doktorunuzla tartışın. Birlikte, sizin için en iyi olana karar verebilirsiniz.

Sebepler

Prostat kanserine neyin neden olduğu açık değil.

Doktorlar prostat kanserinin prostatındaki bazı hücrelerin anormal hale gelmesiyle başladığını bilirler. Anormal hücrelerin DNA'sındaki mutasyonlar, hücrelerin büyümesine ve normal hücrelere göre daha hızlı bölünmesine neden olur. Anormal hücreler, diğer hücreler ölecek olursa yaşama devam eder. Biriken anormal hücreler, yakın dokuyu istila etmek için büyüyen bir tümör oluştururlar. Bazı anormal hücreler kopabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz yapabilir).

Risk faktörleri

Prostat kanseri riskinizi artırabilecek faktörler şunları içerir:

• Yaşlılık. Yaşlandıkça prostat kanseri riskiniz artar.

• Siyah olmak. Siyah erkeklerin diğer ırklardan daha prostat kanseri riski vardır. Siyah erkeklerde prostat kanseri agresif ya da ileri ihtimallidir. Bunun neden olduğu belli değil.

• Aile öyküsü prostat veya meme kanseri. Ailenizdeki erkeklerin prostat kanseri olması durumunda riskiniz artabilir. Ayrıca, meme kanseri (BRCA1 veya BRCA2) riskini artıran bir aile geçmişiniz varsa veya meme kanseri için çok güçlü bir aile öyküsü varsa, prostat kanseri riskiniz daha yüksek olabilir.

• Obezite. Prostat kanseri tanısı konan obez erkeklerin, tedavi edilmesi daha zor olan ilerlemiş hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksek olabilir.